Prokrastinace

Prokrastinace a ztráta času – seznam blokovaných adres

Prokrastinace a ztráta času u mne nemá šanci. Zveřejňuji zde svůj seznam blokovaných adres, který používám proti ní. Doufám, že Vám také pomůže zabránit zbytečné ztrátě času a zdržení od úkolů či rodiny.

Co to je prokrastinace

Slovo resp. výraz prokrastinace je přejatý z anglického slova procrastination. Toto je zase přejaté z latinského slova procrastinatus.

Jedná se o přídavné jméno odvozené od minulého příčestí slova procrastinare složeného z pro- a crastinusPro- znamená pro, na a crastinus je volně zítřejší…

Prokrastinace

Prokrastinace

Pro mne je prokrastinace pěkná potvora. Je to až chronický zvyk stále odkládat plnění  úkolů či povinností na pozdější dobu. Stejně jim nakonec člověk většinou neunikne a musí se s úkoly  (jakkoli složitými) poprat.

Občas se mi stalo, že jsem se uklikl na odkaz s „poutajícím“ odkazem a už jsem byl lapen do kolotoče „zajímavých“ článků a zpráv. Čas pak ubíhal, jak o závod a než jsem se nadál, byla půlhodina mého života pryč.

Prokrastinace v normální míře je normální psychologické chování. Chronická prokrastinace však může být příznakem vážné mentální poruchy. Podle psychologů však může prokrastinace přerůst až ve stres, pocit viny, psychickou krizi a nakonec ve ztrátu produktivity. Může tak vést k další prokrastinaci, vytvářejíc tak uzavřený kruh, ze kterého se člověk špatně dostává. S prokrastinací bývá spojována i tzv. rozhodovací paralýza, tzn. že člověk není schopen se rozhodnout a zvolit si z více možností. Tento složitější výběr tak vede k odkládání rozhodnutí.

Seznam blokovaných adres

facebook.com
youtube.com
seznam.cz
novinky.cz
aktualne.cz
e15.cz
info.cz

Všechny tyto adresy si mne zasloužili nálepku zdržujících, času beroucích a v případě zpravodajských serverů i účelově jednostranných. Ani jednomu nefandím, tak si u mne zasloužili, že je blokuji pomocí jednoduchého a malého rozšíření Block Site, které je dostupné pro všechny nejrozšířenější prohlížeče.

Blokování stránek pomocí Block Site - možnosti

Blokování stránek pomocí Block Site – možnosti

Blokování stránek pomocí Block Site - vložení adresy

Blokování stránek pomocí Block Site – vložení adresy

Jednoduše si v možnostech výše uvedeného rozšíření vložením přidáte Vámi blokovanou adresu, kterou klávesou enter potvrdíte. Máte pak od obtěžujících odkazů pokoj. Pokud už nebudete chtít požadovanou adresu blokovat, jednoduše to v rozšíření zrušíte.

Tento seznam bude nadále rozšiřován. Pokud máte další nápady, aby nám prokrastinace nebrala kus života, napište to v komentářích.

Použitá a doporučená literatura proti prokrastinaci:

Následující literaturu jsem použil jako zdroj či se na ní chystám. Ztráveného času a peněz rozhodně nelituji, protože prokrastinace je pro mne je kontraproduktivní, zbytečná, zdržující a ve výsledku se mi to 100-krát vrátí v ušetřeném čase, který mohu věnovat mé rodině, projektům či dalšímu sebevzdělávání.

LUDWIG, Petr. Konec prokrastinace

Ostatní doporučenou literaturu, kterou právě čtu či jsem přečetl najdete na mé stránce Doporučená literatura.

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na